Yemek Tarifleri

Tavada buğulama palamut

Eylül ayında av yasağının kalkmasıyla birlikte palamutlar, sözde deniz balığı olarak yemin billah satılan çipura ve levreklerin yerini hızla almaya başlar. Bazı balık meraklıları palamut balığını pek sevmez, yavan olur derler. Ben de yıllarca palamut balığından biraz uzak durmuşumdur, yağsız ve kuru gelirdi. Bu yazıda anlatacağım palamut balığı ise hem son derece lezzetli hem de çok hızlı bir şekilde yapıp yenebilmesinden dolayı son zamanlarda en favori balıklarımdan biri oldu. Bu şekilde hem teknede hem de evinizde rahatça yapabilirsiniz 

Öncelikle gerekli malzemelerden başlayalım. İki kişi için:

  • 1 palamut balığı
  • 2 kuru soğan
  • 1 domates
  • 1 kırmızı veya yeşil biber.
  • 1 tatlı kaşığı zeytinyağı

 

 

Palamutları yukarıdaki şekildeki gibi fileto olarak kesip dört parçaya bölebilirsiniz, ben genellikle pratiklik açısından bu şekilde yapıyorum ama yuvarlak dilim şeklinde de doğrasanız olur. 

Soğan, domates ve biberi aşağıdaki şekildeki gibi doğrayın. Soğanın büyüklüğünü ve adetini ne kadar soğan sevdiğinize göre ayarlayabilirsiniz. Bu domates ve biber için de geçerlidir, özellikle kırmızı biber yerine yeşil biber kullanmak isterseniz bir kaç adet biber koymanızda fayda var.

 

Bir tavanın içine soğanları aşağıdaki şekildeki gibi dizin ve soğanların hizasına kadar su koyun, bir tatlı kaşığı kadar da zeytinyağı ekleyin. Ocağın altını yarım açıp ısıtmaya başlayabilirsiniz.

 

Soğanların üzerine balıkları aşağıdaki şekildeki gibi yerleştirin.

 

 

 Daha sonra istediğiniz biçimde domates ve biberleri balığın üzerine yerleştirin.

 

Balığın içinin iyice pişebilmesi için tavanın üzerini herhangi bir metal veya cam kapakla örtün, 15 dakika bu şekilde yarım ateşte pişmesini bekleyin.

 

15 dakika sonra kapağı açıp, domates ve biberlerin yerini değiştirin, bazen domatesler balığın üzerinin iyi pişmesini engelliyorlar. Bunu yaparken aşağıdaki şekilde gösterdiğim gibi palamut balığının ana kılçıklarını bir çatal veya maşa yardımıyla kolayca alabilirsiniz. Balık biraz pişince kılçığı almak çok daha kolaylaşır. Bu süreçte balığın pişme derecesini sizin arzu ettiğiniz kıvamda olup olmadığına bakın, buna göre 5 veya 10 dakika daha kısık ateşte pişmesini bekleyin.

 

Balığınızı servis yapabilirsiniz, afiyet olsun! İsterseniz üzerine biraz da suyundan ekleyebilirsiniz.

 

Bu yöntemle birçok balığı pişirebilirsiniz, benim tavsiyem doğal yetişmiş, taze ve sezonluk olta veya ağ balıklılarını tüketmenizdir. Eğer dört veya daha fazla kişiyseniz daha büyük bir tavada aynı şekilde pişirebileceğiniz gibi, büyük bir borcam içinde fırın içinde (üzerini örtmeden fırın modunda) aynı yöntemle pişirebilirsiniz. Fırında pişirmesi fırının kabiliyetlerine göre biraz daha uzun sürebilir, ısısını da 200 ile 220 derece arasına ayarlayabilirsiniz.

{SCOpenGraph description= Eylül ayında av yasağının kalkmasıyla birlikte palamutlar, sözde deniz balığı olarak yemin billah satılan çipura ve levreklerin yerini hızla almaya başlar. Bazı balık meraklıları palamut balığını pek sevmez, yavan olur derler.}

 

2012-2013  © Copyright RotaDeniz. Her hakkı saklıdır.