Yemek Tarifleri

Köfte Tava

Denizde köftenin ne iş var diyebilirsiniz. Ama benim gibi bir köfte tutkunuysanız her yerde köfte yiyebilirsiniz. Öte yandan, Yunan adalarını dolaşmadan önce insanların Yunan adalarında hep balık yediğini, etle hiç işlerinin olmayacağını düşünürdüm. Birçok adasını gezerken balık kadar et de tükettiklerini görünce çok şaşırmıştım, özellikle kuzu eti. Lafı uzatmadan hızlıca hazırlayabileceğiniz, hem teknenizde hem de evde afiyetle yiyebileceğiniz köfteyi anlatmaya başlayayım.  

 

Kullanılan malzemeler (4 kişilik):

- Kıyma 500gr

- Ekmek içi, yarım ekmek kadar

- 2 veya 3 kuru soğan

- Bir tutam maydanoz

- Karabiber (1 silme tatlı kaşığı), kimyon (2 silme tatlı kaşığı), tuz (1 silme çay kaşığı)

- Domates veya biber salçası (1 yemek kaşığı)

 

 

En çok sorulan soruların başında kıymanın nasıl olması gerektiği gelir. Eğer tavada yağda kızartacaksanız az veya orta yağlı kıyma olabilir, mangal veya fırında yapacaksanız orta veya yağlı kıyma seçebilirsiniz. Buna göre yağ oranını damak tadınıza göre ayarlayabilirsiniz. Ben az yağlı sevdiğimden, tavada az yağlı, fırın veya mangalda orta yağlı kıyma kullanmayı tercih ediyorum. Tabi teknenin içinde mangal yakmaya kalkışmayacağınızı biliyorum.

Diğer bir soru ekmeğin nasıl olması gerektiği. Ekmek genellikle kuru seçilir, nedeni köfte ile iyi karışabilmesinden dolayıdır. Kuru ekmeği rondodan geçirmek daha kolaydır ve daha iyi parçalanır. Çok ekmek tüketen bir toplum olduğumuzdan evde kuru ekmek bulmak kolay değildir.

Öncelikle soğanları dört parçaya bölüp rondonun içine atın ve iyice doğranmasını bekleyin. Kaptan, teknede elektrikli rondayı nereden bulacağız derseniz, rondoların el ile çevrilen çeşitleri var, büyük marketlerde satılıyor, tekne için çok ihtiyaç duyabileceğiniz bir alet. Ayrıca tüm doğrama işini bıçakla veya rendeyle de yapabilirsiniz.

 

Soğanlar doğrandıktan sonra büyükçe bir kaba koymanızda yarar var, köfteyi bu kap içinde yoğuracağız. Kap derin olursa yoğurmak daha kolay olacaktır.

Ardından maydanozları bıçak ile kesip ekmeklerle birlikte rondoya atın. Ekmek, maydanozun rondaya yapışmasını engeller, ayrıca bir önce yaptığınız soğanlardan kalanları da temizlemiş olursunuz.

 Maydanoz ve ekmekleri de aşağıdaki şekildeki gibi kaba döktükten sonra işimiz bir hayli azalıyor.

 

Doğradığımız soğan, maydanoz ve ekmek üzerine kıymayı, karabiberi, tuzu ve kimyonu koyuyoruz. Ölçeklerini yukarıda vermiştim ama biraz detaylandırmamda yarar var. Öncelikle silme diyince kaşığı tepeleme değil, sadece içini kaplayacak kadar doldurmaktan bahsediyorum. Bu ölçüleri kendi damak tadınıza göre zamanla ayarlayabilirsiniz. Kimyon köfteye çok güzel bir tat verir ben bolca koyarım ama aşırıya kaçmamak lazım, çünkü köftenin tadını alamazsınız. Karabiberi daha az koyarım, tuz ise göstermelik. Bunu dışında köfte baharatı diye satılan baharatlardan kullanmam, arzu eden olursa köfte baharatı ekleyebilir kimyon ve karabiber yerine.

Bu malzemeleri yoğurmaya başladıktan sonra üzerine salçayı ekliyoruz, böylelikle hem kıvamını daha kolay ayarlayabiliyoruz hem de salçanın daha iyi karışmasını sağlıyoruz.

Bir köftenin en önemli aşaması yoğrulmasıdır. Bir köfteyi ne kadar çok yoğurursanız o kadar güzel olur, en az 10 dakika yoğurmanızı öneririm. Köfte yoğruldukça içindekiler birbirlerine daha iyi karışır, daha sıkı hale gelir ve lezzeti de daha güzel olur.

Köfte yoğurma işi bittikten sonra sıra köfteleri yuvarlamaya gelir. Nasıl yuvarlanması konusunda çok tartışma çıkabilir, bazıları büyük bazıları da küçücük sever. Hızlı ve iyi pişmesi için küçük daha iyidir ama o kadar da uğraştırır. Ben bu sefer büyük köfte olarak gösteriyorum, seçim tamamen size ait.

Bundan sonra tavamızda kızartabiliriz. Ben teflon tavada biraz zeytinyağı koyarak kızartmayı tercih ediyorum.

 Kızartma işi bittikten sonra soğan, salata ve biraz ketçapla tabağı süsleyebilirsiniz. Afiyet olsun!

 

 

 

 

2012-2013  © Copyright RotaDeniz. Her hakkı saklıdır.