Yemek Tarifleri

İstavrit tava

Uzun zamandır hep bir köşeye atılan, fazla tercih edilmeyen balıkların başında istavrit gelir. Bugün tavada nasıl yapıldığını anlatmama rağmen sanılanın aksine istavrit ızgarada özellikle mangalda nefis olur veya olurdu demek daha doğru. Maalesef günümüzde eskisi gibi iri ve yağlı istavritler bulamıyoruz ve çok küçük avlanan istavritler yüzünden bu güzel balık bir kenara atılmış durumda. İri yağlı istavrit bulduğunuzda mangal yapmayı deneyin, hafif ateşte pişirin ne demek istediğimiz o zaman anlarsınız. Şimdi tavada nasıl yapılır ona bakalım. 

Eğer teknenin içindeyseniz, bu tür ağır kızartmalı yemekleri mümkün olduğunca bir iskeleye bağlı veya demirliyken yapın.

Balıkların, özellikle de küçük balıkların keyfini çıkarabilmek için öncelikle çok iyi ayıklanmış olması gerekir. Balığın tam ortasında bulunan ve ayıklanması biraz zahmetli diye es geçilen bölüm mutlaka iyice temizlenmelidir, ben bir çay kaşığının sapını kullanarak daha önce temizlenmişte olsa üşenmeden temizlemeye çalışırım. Küçük balıkların tüm tadını bozabilecek bir ayrıntıdır benim için.

İyice temizlendiğine emin olduğunuz istavritleri yağda kızartmak için önce unlamak gerekecek. Öncelikle kolay toplanması ve pratik olması açısından bir gazete kağıdı üzerine biraz un dökün ve biraz da tuz. Unla tuzu karıştırıp balıkları iyice unlayın.

   

 

Sonra bir tavanın içine biraz ayçiçeği yağı koyun, tercihinize göre riviera yağı veya fındık yağı da olabilir. Riviera yağı sızma zeytinyağı ve ayçiçeği yağının karışımı olduğundan daha sağlıklıdır, fakat saf zeytinyağı olmadığından kesinlikle salatalarda tüketilmesini önermem. Yağın tavadaki yüksekliği balığın yarısına gelecek şekilde olmalıdır. Yağın biraz kızarmasını bekledikten sonra balıkları atabiliriz.

 

Balıkları tam ateşte veya tam ateşle orta ateş arasında kızartabilirsiniz. Balığın çok fazla kızarmamasına dikkat edin, aşırı kuru ve tatsız olur. Biraz pembeleşmeye başladıktan sonra çevirmek gerekir. Pişen balıkları üzerine havlu kağıt veya peçete konulmuş tabağa koyarsanız üzerindeki yağları kağıt emer ve aşağıdaki balıkların içine daha az yağ işler.

 

Artık balığımız yenmeye hazırdır. Yanına biraz roka ve soğan koyarsanız tadına doyum olmaz. Afiyet olsun!

 

{SCOpenGraph description= Uzun zamandır hep bir köşeye atılan, fazla tercih edilmeyen balıkların başında istavrit gelir. Bugün tavada nasıl yapıldığını anlatmama rağmen sanılanın aksine istavrit ızgarada özellikle mangalda nefis olur veya olurdu demek daha doğru.}

 

2012-2013  © Copyright RotaDeniz. Her hakkı saklıdır.