Yemek Tarifleri

Sebze yemeği (bezelye)

Evet yine balıkla ilgisi olmayan bir yemek. Genellikle denizcilik sitelerinden beklenti balık yemekleri üzerine tarifler vermeleri. Peki oltanızı attınız balık gelmedi denizin ortasında ne yiyebilirsiniz? :-) Özellikle uzun yolculuklarda veya gezilerde taze sebze, et saklayabilmek zordur. Eti sucuk pastırma gibi yöntemlerle, balığı da tuzlayarak saklamak mümkün. Bunun dışında konserveler yardıma koşar. Özellikle rahatça depolayabileceğiniz konserve sebze yemekleri bu işe birebir çözüm sağlar. 

Bu yazıda bezelyeyi anlatacağım, fakat herhangi bir sebze konservesini veya taze bulduysanız sebzeyi aynı tarifle yapabilirsiniz. Taze sebzelerin pişmesi daha zor olduğundan pişirme süresini daha uzun tutmalısınız.

Malzemeler: Bir kavanoz bezelye,3 çorba kaşığı zeytinyağı, bir soğan, bir havuç (varsa), salça, tuz ve karabiber.

Soğan ve havuçlar resimde gösterildiği gibi doğranır.

   

Bir tencerenin içine zeytinyağı, soğan, havuç ve 1 bardak su koyarak pişirilmeye başlanır. Su koymadan sadece yağda kızartmanızı tavsiye etmem, bırakın yavaş yavaş suda pişsinler.

 

Soğan ve havuç yağ ve suda 5 dakika piştikten sonra, konservedeki bezelyeleri süzgeçten geçirip sularını süzdükten sonra tencereye boşaltın. Üzerine salça, karabiber ve tuz ekin ve bezelyeler hafif yüzecek kadar tencerenin üzerine su ekleyin. (Tencereniz orta boy bir tencere ise yaklaşık 3/4 üne gelinceye kadar su koyabilirsiniz)

15-20 dakika pişmesini bekleyin, suyu biraz çekilecektir. Pişerken üzerini yarım kapakla kapatın ve kısık-orta ateş arasında pişirin. Piştiğinden tam emin olmak için havuçların sert olup olmadığını kontrol edin. Havuç en zor pişen sebzelerdendir, havuç piştiyse tüm yemek pişmiştir.

 

Bazı yemeklerin içine bir veya iki küp şeker atılır, tat vermesi için. Eğer havuç kullanırsanız aynı etkiyi gösterir ve daha sağlıklı olur.

İşte keyifle yiyebileceğiniz bir bezelye yemeği, Afiyet olsun!

 

 

 

 

2012-2013  © Copyright RotaDeniz. Her hakkı saklıdır.