Yemek Tarifleri

Peynirli sebzeli omlet

Omlet, sabah kahvaltılarında hem doyurucu hem de lezzetli bir yemek isteyenler için birebirdir. İster evinizde isterse teknenizin havuzluğunda keyifle yiyebileceğiniz bu omlet tarifinini kaçırmayın, diğer omletlere benzemez :-) 

Malzemeler (bir kişi için): 2 adet yumurta, arzu ettiğiniz oranda (şekildeki gibi) maydanoz, kırmızı biber ve peynir. İnce kaşar peynir veya dil peyniri kullanırsanız ometinin içinde erir ve lezzetine doyum olmaz. Ama istediğiniz peyniri seçebilirsiniz, maynadoz veya kırmızı biber de opsinoneldir.

  

Yukarıdaki şekildeki gibi yumurtalar kırılır ve sebzeler içine atılıp karıştırılır. Daha sonra altı yapışmayan bir tavaya biraz (1 tatlı kaşığı kadar) zeytinyağı dökülür. Eğer doğal tereyağınız varsa (çoğu tereyağı doğal değildir) zeytinyağı yerine tereyağı da koyabilirsiniz. Üzerine tabaktaki yumurta ve sebzeleri dökün ve tüm tavaya yayın. Orta ateşte pişirin.

 

Dibinin tutmaması için ara ara tavayı oynatın ve altı piştikten sonra omleti ters çevirin.

Omleti ters çevirmek ilk başta biraz zor gelebilir ama kuralına uygun yaparsanız başarı yüzde yüzdür. Öncelikle altının iyi pişmesi üzerinde ise çok sulu bir yerinin kalmaması lazım. Bunun için gerekirse ocağın altını biraz kısın. Tavaya biraz eğim vererek ocağın dışındaki herhangi bir servis tabağının üzerine doğru getirin (ters bir şey olursa ortalık batmasın diye) ve hafif kayıp tavadan çıkmak üzere olan omletin dışarı doğru kayan kısmından bir çatal veya yayvan bir spatula ile destek verip ters çevirin. Omletin yarısına yakını tabağa doğru kaymış olması lazım, tavayı da tabağa çok  yakın şekilde tutun. Çevirme içini ben yapamıyorum diyen varsa omlet pişerken tavanın ağzını bir kapak ile kapatıp üst kısmının da pişmesini sağlayabilirler.

Çevirme işinden sonra omletin bir yarısına peynirleri yerleştirin. Pastırma veya sucuk sevenler aynı şekilde bunları da ekleyebilirler. Birkaç dakika altının pişmesini bekledikten sonra omletin yarısını diğer yarısının üzerine kapatın. Ocağın altını iyice kısın veya kapatın. Bir dakika bekledikten sonra (kaşarlar erir) bir servis tabağına aktarabilirsiniz. Afiyet olsun!

 

 

 

 

 

 

2012-2013  © Copyright RotaDeniz. Her hakkı saklıdır.