İçerikler neden kopyalanmıyor?

Türkiye'de hızla gelişen İnternet teknolojileri ve teknolojinin sunduğu içerikler çok nitelikli özgün ve güncel bilgiler yanında maalesef kopyala-yapıştır mantığı ile bazı web sayfalarında ve bilhassa forumlarda birçok bilgi kirliliğine de sebep oluyor.

RotaDeniz sitesi dinamik içeriğe sahip ve her zaman yenilenen ve değişime ve düzeltmelere açık bir site olarak kurulmuştur. Bu nedenle sitede yayınlanan bilgilerde gerekirse düzeltmeler ve eklemeler yapılarak içeriğin daha basit ama anlaşılır bir yapıya kavuşması hedeflenmiştir.  Kopyala-yapıştır ile diğer sitelere aktarılan bilgiler, bilgi kaynağı değiştiğinde maalesef değişmezler. Tamamen ücretsiz olan bu bilgileri diğer kişilere aktarmak için başta Facebook, Linked-in, Twitter, Google+ gibi sosyal medya ile entegrasyon her makalede için yapılmış, beğenilen bir dokümanın bağlantısı birkaç fare tıklaması ile sosyal medyaya hızla aktarılabilmektedir.

 

İçerikler nasıl hazırlanıyor?

Pek doğaldır ki içeriklerin oluşumunda yaşanan tecrübeler olduğu gibi alınan eğitimler ve diğer kitaplardan öğrenilen bilgilerin de çok önemli bir yeri vardır.

Öte yandan RotaDeniz sitesinde yazılan tüm yazılar özgün yazılardır ve herhangi bir kaynaktan bire bir kopyalanmamış ve editörün/yazarların kendi kelimeleri ile yazılmış yazılardır. Yüzlerce sayfalık içeriğe sahip RotaDeniz sitesi bir büyük kitaptan daha fazla bilgiye sahiptir ve tüm bu bilgiler büyük emek harcanarak bir çok bilginin ve tecrübenin sentezi olarak yazılmıştır.

Makalelerdeki grafiklerin ve resimlerin bazıları (telif hakkı olmayanlar) İnternet ortamından alınmıştır, diğer tüm grafikler bizzat RotaDeniz ekibi tarafından çizilmiş grafiklerdir ve grafiklere (c) ibaresi konulmuştur.

RotaDeniz sitesindeki içeriklerin mümkün olduğu kadar sade, anlaşılır ve kısa olmasına özellikle önem göstermeye çalıştık. Bu sayede aktarılmak istenen içeriğin okuyan kişiyi sıkmadan ve çeşitli altyapılara sahip kişiler tarafından da anlaşılmasını amaçladık.

 

Hangi tür içerik?

Denizcilik ve yelkencilik konusunda uzmanlaşmak çok değişik konularda bilgi sahibi olmayı gerektiriyor. Temel olarak denizcilik ve yelken konuları amaçlansa da meteoroloji, navigasyon, denizde çatışma, demirleme, kurtarma, sağlık, bakım, kazalar, mevzuat, hukuk, alım/satım, gezi rotaları vb. gibi bir çok değişik konuda içerik oluşturmak ve ayrıca denizcilik konusunda yenilikleri tanıtmak RotaDeniz'in en büyük hedefi.

Öte yandan günlük gazete bilgisi içeriğinde kazalar, olaylar, federasyonla ilgili bilgiler vb. RotaDeniz'in ilgi alanı dışında. Bu tür bilgiler daha çok habercilik ile ilgili olduğundan bu tür web sitelerinde ve günlük gazetelerde yeterince benzer bilgilere erişmek mümkün. Aynı bilgileri RotaDeniz'de yayınlamak kopyala-yapıştır mantığından öteye gitmeyecektir.

 

 

2012-2013  © Copyright RotaDeniz. Her hakkı saklıdır.