Makaleler

Beneteau First 40

Beneteau denilince genellikle konfor akla gelse de (özellikle Sense modellerinde) seri üretim yapılan yelkenlilerde konforu da elden bırakmayan yüksek performanslı yelkenli denilince akla ilk gelen yelkenlilerden biri First serisidir.

Fuarda sergilenen First 40, kışkırtıcı renkleriyle ben bir performans teknesiyim diye bağırıyor. Kocaman ama hassas bir dümen, dümenin önündeki ana yelken arabası ve havuzlukta masa yerine boş bir alan olması, arkadan bakıldığında en çok dikkati çeken detaylardan bazıları. Fuarda doğal olarak teknenin direkleri olmadığından diğer teknelere göre bir hayli yüksek olan direk boyunu görme şansınız olmayabilir fakat bir First'ü uzaktan ayırt etmenin yollarından biri de direğidir.

Bir süreliğine kullanma şansına sahip olduğum First 40.7 modelinin yenisini bu fuarda görmek çok hoşuma gitti. Genelde ilgi diğer modellere olsa da benim tavsiyem Beneteau standına uğrayacaksanız First 40'ı mutlaka görmeniz.

First 40'ın sade ama kullanışlı iç tasarımı bir performans teknesinden bekleyeceğiniz konforun üzerinde bir konfor sunuyor. Ön tarafda baş kamarası ve yanında tuvalet/duş arkada ise iki kişilik iki kabin bulunuyor. Kabin yükseklikleri de oldukça tatminkar.

Kıç iskele kamaranın hemen yanında bulunan mutfak son derece sade ama eksiği de yok.

Sancak kıç kamaranın hemen önündeki kumanda masası ise gayet geniş bir masa alanı sunuyor. Koltuk ise masanın altına doğru yatabiliyor.

Hasas ve hemen tepki veren dümeni tatmak, hafif rüzgarlarda hızla gidebilmek ve yelken yaparken motor da basmış diğer yelkenlileri geçmenin keyfini yaşamak istiyorsanız fırsatınız olduğunda mutlaka bir First kullanın.

2012-2017  © Copyright RotaDeniz. Her hakkı saklıdır.  

Artık Facebook kimlik bilgilerinizi kullanarak oturumunuz açılıyor