Makaleler

Aldo Cichero Sergisi

                                                                                          

 

                                            

Aldo Cichero ile yat tasarımlarında bir yolculuk

 

Jotun Boya ve Marinturk işbirliği ile gerçekleşecek, Aldo Cichero’nun 1960’lı yıllardan bu yana süregelen tasarımlarından oluşan sergi, yat tutkunlarını tarihsel bir yolculuğa davet ediyor.

30 Kasım- 15 Aralık tarihleri arasında, yat tasarım duayeni Aldo Cichero’nun tasarımları Marinturk İstanbul City Port’ta sergilenecek.  Sergi, iç ve dış tasarım olarak toplam 350 motoryat tasarlamış Aldo Cichero’nun kariyerinde dönüm noktası olan Punto Rosso, Magnum serileri, ahşap Alalungalar, Lamborghini sürat teknesi,  Maffy Blue, The Buggs motoryatlarının fotoğraflarından oluşuyor. Özellikle 1970 ve 1980 dönemlerinde tasarlanan yatların yanı sıra, sanatçının tasarladığı enerji istasyonları, Kuveyt Hükümeti’ne sunulan turistik yüzer ada projelerine de yer verilecek.

Yat sahipleri, Türk yat tasarımcıları ve deniz tutkunlarının katılmasının beklendiği özel açılış kokteylinde, davetliler Aldo Cichero ile tanışma fırsatı da bulacaklar.

 

“Aldo Cichero” Sergisi

Etkinlik: Aldo Cichero Sergisi Açılışı ve Kokteyl    Tarih: 29 Kasım 2013 Cuma saat: 17.00

Ziyaret Tarihleri: 30 Kasım 2013-15 Aralık 2013

Yer: Marinturk İstanbul Cityport- Istanbul Marinturk. Sergi Salonu. Batı Mah. Sahil Yolu. Pendik

 

Ayrıntılı bilgi için: Başak Kanat 0533 930 04 88             Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

                              Ömer Faruk Ertem 0530 879 05 99  Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

 

Aldo Cichero- Biyografi

 

Şu ana kadar 350 yat tasarımına imza atmış Aldo Cichero Piedmont’da doğmuştur. Eğitimini Cenova’da tamamlamış daha sonra Paris’te Gemi İnşa bölümünü bitirmiştir.

1960- 1969 yılları arasında Cantieri Baglietto di Varazze içi çalışmış, yat tasarımı ile ilgili deneyimler elde ettikten sonra, Elba, IschiaCapri, Minorca, Maiorca isimli motor yatlar serisine imza atmıştır.

1969- 1971 yılları arasında, ünlü yat tasarımcısı Paolo Caliari’nin ekibine katılarak, Baglietto, Picchiotti, Arno, Tecnomarine gibi dönemin en prestijli tersaneleri için tasarımlar yapmıştır.

Tekne tutkusunun tanı sıra Milano’da Paolo Calliari için hafif alaşımlı lambalar ve aksesuarlar tasarlamıştır.

1972 yılında Milano’da bulunan Sormani S.p.a. için bir dizi oturma grubu ve aksesuar tasarlamıştır. 70’li yılların devamında   yat aksesuarları  tasarlayan “Antonio Taliercio” firması ile ortak çalışmalar yapmıştır.

Metalstyle ile yapmış olduğu iş birliği sonucunda kapı kolları, kablo geçişleri gibi farklı yat aksesurlarının yapımına vesile olmuştur.

1974 yılında ise Studio Cichero’yu kurmuştur.

Daha sonra Cantieri di Santa Margherita Ligure için ahşap Alalungaları tasarlamıştır. 1970’lerin sonunda Magnum Marine için Magnum 40, 45, 53, 60 ve 70’i çizmiştir.

1980 yılında omurga kullanmadan yapısal bütünlük sağlayan sistemi Triplast patent almıştır.

1980’lerin sonunda Lamborghini için açık deniz sürat teknesi  tasarlamıştır. 1991 yılında Baglietto için yapılan Maffy Blue, Flybridge ve mekan kullanımında devrim niteliğinde olmuştur. Döner kıç yatırmasını yüzme platformu olarak kullanan ilk tekne olma özelliğini almıştır. Baglietto halen modern gezi teknelerinde bu teknenin tasarımını kullanmaktadır. Mondomarine, Heensen ve Viudes tersaneleri ile çalışmalar yapmıştır.

2000’li yıllarda farklı yüzer araçlar tasarlamıştır. 

Kuveyt Hükümeti’ne turistik yüzer ada, park alanı ve çeşme tasarımları sunmuştur. Cenova’da Europam Srl için sualtında kalabilen enerji istasyonu tasarlamıştır.

Ayrıca bu yıl 33 metreden 163 metreye kadar modelleri olan bir motoryat serisine imza atmıştır.

 

{SCOpenGraph description=Aldo Cichero Sergisi}

 

 

2012-2013  © Copyright RotaDeniz. Her hakkı saklıdır.